Cała Polska czyta dzieciom

Wraz z innymi uczniami gimnazjum im. Księdza Wacława Rabczyńskiego należę do Szkolnego Klubu Wolontariusz. Chodzimy do dwóch przedszkoli znajdujących się w naszej miejscowości i czytamy dzieciom bajki. Akcja ta jest bardzo dobrym pomysłem. Dzieci ogromnie się cieszą gdy do nich przychodzimy i za każdym razem rzucają się nam na szyję. Z chęcią słuchają bajek. Zadają pytania, a także proponują możliwe zakończenie historii. Oprócz czytania bajek dużo z nimi rozmawiamy. Często opowiadają nam sytuacje ze swojego życia, a także ciekawe są, jak jest u nas w szkole i co sądzimy na temat, który ich interesuje. Nie pozwalają nam szybko wyjść i proszą nas o przeczytanie jeszcze kilku bajek, bądź o wspólną zabawę. Często zostajemy więc dłużej, bawimy się, bądź słuchamy ich piosenek, wierszyków, których się nauczyły. Z chęcią chodzimy do dzieci i miło spędzamy razem czas.

Nie jest to naszym obowiązkiem, lecz przyjemnością. Cieszymy się, że możemy uszczęśliwiać dzieci, a przy okazji i siebie. Miło jest posłuchać historii małych dzieci, które dla nas są bardzo śmieszne, a dla nich wydają się ważne. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy zrobić coś dobrego dla nich. Przypominamy sobie również chwile, które spędziliśmy w przedszkolu. Przyjemnie jest posłuchać poglądów przedszkolaków oraz porozmawiać z nimi na różne tematy. Często wymieniamy swoje zdania i opinie. Dzielimy się swoimi przeżyciami. Dzieci z niecierpliwością czekają na nasze przyjście, wypytują się o dzień, w którym przyjdziemy i spędzimy z nimi czas. Czasami pomagamy im rozwiązać zadania, pisać literki, a nawet rysujemy im obrazki i podpisujemy swoim imieniem na pamiątkę. Od nich również otrzymujemy mnóstwo rysunków.

Cieszę się, że mogę łączyć pożyteczne z przyjemnym. Nasza praca w wolontariacie jest bardzo ważna. Małe dzieci słuchając bajek rozwijają swoją wyobraźnię. Wszyscy chcemy, by dzieci były mądre, dobrze się uczyły, czytały jak najwięcej książek. Aby tak się stało wystarczy od najmłodszych lat czytać dziecku na głos ksiązki, które je zaciekawią. Jeśli przy okazji będziemy angażować się w losy bohaterów, czytając pewne fragmenty w specjalny sposobi, np. naśladując głosy poszczególnych postaci, sprawimy tym dziecku niesłychaną frajdę i zachęcimy do nauki samodzielnego czytania. Dlatego z miłą chęcią uczestniczę w tej akcji.

Daria Buńkowska

Cała Polska czyta dzieciom - galeria