Projekt „Młodzież i Filantropia. Aktywna młodzież -zaangażowani obywatele”

Klasa 2e wraz z wychowawcą przystąpiła do projektu „Młodzi i Filantropia”. Powstał on z inicjatywy Fundacji dla Polski. Praca nad jego realizacją będzie trwać ok.12 tygodni.

Cel projektu to m. in. kształtowanie postaw obywatelskich i filantropijnych. Dostarcza uczniom wiedzy i umiejętności przydatnych w dorosłym życiu, kiedy zetkną się z różnymi problemami w lokalnej społeczności, zachęca do współpracy, samodzielnego podejmowania decyzji, odpowiedzialności, wystąpień publicznych. Uczniowie dowiadują się tego, czym jest filantropia, co to jest trzeci sektor.

Rozpoczęliśmy I etap-zajęcia dydaktyczne. Na godzinie wychowawczej uczniowie pracowali w grupach metodą projektu edukacyjnego. 5 zespołów miało za zadanie wybudowanie jak najwyższej konstrukcji, która będzie samodzielnie stała. Do dyspozycji mieli 20 patyczków, metr sznurka, metr taśmy klejącej i kawałek gąbki. W każdej z grup był obserwator, który notował swoje spostrzeżenia, aby potem je przedstawić na forum grup.

Efekt wspólnego działania to świetna zabawa, bardzo różne konstrukcje, wiedza o tym, co warunkuje dobrą współpracę w zespole. Jesteśmy przekonani, że zdobyte doświadczenie i wskazówki obserwatorów pomogą w dalszej pracy przy realizacji projektu.