Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

W niedzielę 22 marca 2015 r. powitaliśmy zaproszoną przez nasze Gimnazjum grupę młodzieży z Niemiec. Nasi uczniowie wraz z rodzicami, panią dyrektor i nauczycielami powitali niemieckich gości z wielką serdecznością przysłowiowym chlebem i solą, a w tym przypadku poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

W myśl legendarnej już polskiej gościnności, nasi uczniowie będą gościć w swoich domach uczniów z partnerskiej Parkschule Stadtbergen w Niemczech. Spędzony razem tydzień obfitować będzie w szereg atrakcji i wspólnych działań jak np. warsztaty dotyczące ścieżki kariery, Giełda Szkół, wspólne wyjazdy i wycieczki do Białegostoku, Supraśla, Białowieży itp., podczas których niemieccy uczniowie będą mogli poznać nasz Wasilków a także i region.

Wizyta uczniów ze szkoły w niemieckiego Stadtbergen jest częścią projektu pt. Praca w Polsce czy w Niemczech – bez tajemnic, bez trudu. Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Mamy nadzieję, że poprzez współpracę i wymianę, uczniowie nabiorą motywacji do nauki języka niemieckiego, a tematyka i działania skierowane na wybór dalszej ścieżki kariery i wiedzę na temat polskiego i niemieckiego rynku pracy zwrócą uwagę uczniów na konieczność dalszego kształcenia i wpłyną na spojrzenie przychylnym okiem na temat zdobywania kwalifikacji i do podejmowania dalszej nauki czy to w Polsce czy za granicą.

Wizyta młodzieży niemieckiej to już kolejny etap projektu, który rozpoczął się na długo przed spotkaniem naszych gimnazjalistów z młodzieżą niemiecką. Uczniowie badali w tym czasie realia rynku pracy we własnych krajach, analizowali najbardziej poszukiwane zawody w Polsce i w Niemczech, badali rodzaj kwalifikacji, umiejętności, zdolności i cech charakteru najbardziej pożądanych przez polskich i niemieckich pracodawców. To właśnie tymi informacjami i doświadczeniami polsko-niemiecka młodzież dzieliła się podczas pierwszego spotkania w Wasilkowie.

W kolejnym etapie młodzież z obydwu krajów opracowywała własną ścieżkę korzystając z wiedzy o systemie kształcenia w Polsce i w Niemczech oraz tej nabytej podczas poniedziałkowych warsztatów. Uczniowie uczestniczyli też w warsztatach twórczości i „myślenia wizualnego”, na których uczyli się w zróżnicowany sposób rysować, kreślić, malować swoje plany, co w założeniu ma bardziej zmotywować do ich urzeczywistnienia. Uczniowie poznawali podlaski rynek pracy w praktyce podczas wizyt w wybranych zakładach pracy i firmach. Uwieńczeniem wspólnych działań i wspólnie spędzonego czasu było opracowanie ścieżki kariery do kilku wybranych przez siebie i poznanych podczas pobytu zawodów.

Projekt jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem, na który pozyskaliśmy dofinansowanie z PNWM, ale z pewnością nie ostatnim. Jeszcze w tym roku planujemy rewizytę naszych uczniów w Niemczech. Jesteśmy przekonani, że to doświadczenie pozwoli nam na wzajemne poznanie swoich kultur, środowisk, warunków życia i pracy, a uczniowie obu krajów nauczą się od siebie zrozumienia i tolerancji oraz wielu innych cennych wartości i cech. Wspólne przebywanie polsko-niemieckiej grupy młodzieży przyniosło dużo obopólnej satysfakcji i mamy nadzieję, że zaowocuje dalszą współpracą między szkołami i kolejnymi tak udanymi przedsięwzięciami.

Foto - reportaż z wizyty naszych kolegów z Parkschule Stadtbergen w Niemczech w naszym Gimnazjum w Wasilkowie

W podróży do Polski
Zwiedzanie Warszawy Warszawa w obiektywie naszych gości
W drodze do Wasilkowa