ODYSEJA UMYSŁU

Odyseja Umysłu to program, który uczy dzieci i młodzież kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów w myśl hasła „Marzymy! Myślimy! Tworzymy!”.

Każdego roku w październiku pojawia się lista problemów długoterminowych, które drużyna rozwiązuje wplatając w pomysłowe przedstawienia, których czas trwania wraz z rozstawieniem scenografii, nie może przekroczyć 8 minut – w przeciwnym razie drużyna otrzymuje punkty karne.

Każda z drużyn w naszym gimnazjum rozpoczęła pracę już we wrześniu. Na początku grupy zacieśniały więzy i rozwiązywały problemy spontaniczne, później zaczęło się prawdziwe główkowanie nad problemami długoterminowami. Najczęstrzym pytaniem, które nękało każdą z drużyn było „czy to rozwiązanie jest kreatywne czy pospolite?”, ponieważ Odyseja Umysłu uczy niestandardowego myślenia.

Jak to często w życiu bywa eksplozja kreatywności nastąpiła w ostatnim tygodniu przed występem. Grupy dzielnie doskonaliły scenariusze oraz dopracowywałay dekoracje, aż w końcu nastąpił wyczekiwany moment występu na eliminacjach regionalnych w Warszawie.

Drużyny wspierały się nawzajem, pomagały w przenoszeniu scenografii i trzymały kciuki jedni za drugich. Moment występu to niesamowite emocje. Wydaje się, że to tylko 8 minut, ale te 8 minut to najbardziej niesamowita chwila. Przygotowania wielu miesięcy układają się w całość, a z drużyn bije ogromna energia. Nie ma wstydu, nie ma pomyłek, jest tylko czysta kreatywność i natychmiastowe reakcje, na pojawiające się problemy. Osoba, która tego niegdy nie przeżyła, może tego nie zrozumieć, jednak moc jaką daje te 8 minut jest nieziemska.

I udało się – w tym roku dwie z trzech naszych drużyn pojadą na eliminacje ogólnopolskie do Gdańska. To duża zasługa młodzieży, która uczestniczy w Odysei Umysłu już drugi lub trzeci rok. Trud i włożony wkład pracy przyniósł wymarzone rezultaty.

Dla naszej młodzieży Odyseja Umysłu nie jest tylko konkursem, dla nich stała się motywatorem do rozwoju. Drużyny nie tylko nauczyły się wielu technicznych rozwiązań, ale również wzrosła ich samoocenia, odwaga i pewność siebie. To wspaniałe móc patrzeć na taki rozwój naszych podopiecznych.

Agnieszka Polak

Materiały związane z projektem:

1. Media o sukcesie naszych Odyseuszy
  2. List do sponsorów Odysei Umysłu
  3. Sukces naszych Odyseuszy !
  4. Nocka z Odyseją Umysłu
  5. 25. Ogólnopolski Finał Odysei Umysłu
  6. Podsumowanie działań Odysei Umysłu
  7. Regionalne eliminacje Odysei Umysłu
  8. Warsztaty robienia świec
  9. Soboty z Odyseją Umysłu
  10. Ferie z Odyseją Umysłu
  11. Warsztaty z szycia na maszynie
  12. Made in Heaven
  13. Noc Odysei Umysłu
  14. Eliminacje regionalne w Konkursie Odysei Umysłu w Warszawie
  15. "Nie ma czegoś takiego jak zły pomysł. Zawsze natomiast istnieje pomysł lepszy!"
  16. Odyseja to nie konkurs, to sposób życia!
  17. Odyseja Umysłu uczy młodych ludzi stawiać czoła zmianom
  18. Konkurs na odysejowy scenariusz przedstawienia