Smak wielokulturowego Zabłudowa - kolejna akcja "Podlaskiej multikoalicji"

Dzisiaj udaliśmy się z wizytą do partnera naszego projektu Gimnazjum im. Grzegorza Chodkiewicza w Zabłudowie. Już na samym początku naszego pobytu zetknęliśmy się z wyjątkową gościnnością gospodarzy. Już na progu szkoły zostaliśmy serdecznie przywitani przez Panią dyrektor Eugenię Grzyb. Następnie Pan Artur Trojan, jeden z opiekunów zabłudowskiej grupy projektowej, opowiedział nam o zrealizowanych działaniach. Po oficjalnej części programu przystąpiliśmy do degustacji wielokulturowych (żydowskich, tatarskich, regionalnych) potraw, które własnoręcznie przygotowali zabłudowscy gimnazjaliści. Czas konsumpcji umilił nam pokaz tatarskiego tańca Pani Izy Brant - Szehidewicz, a następnie jej zespołu w już typowo żydowskim repertuarze. Po uczcie dla ciała przyszła uczta dla ducha. Nasi sojusznicy zabrali nas w wycieczkę po Zabłudowie podczas której byli naszymi przewodnikami. Podczas podróży po wielokulturowym Zabłudowie mieliśmy okazję wejść na dzwonnicę Cerkwi pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, a także zobaczyć Kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, cmentarz św. Rocha z nagrobkami z XIX w., a także cmentarz żydowski z ohelem cadyka Izaaka syna Cwi Dow Bera. Na wycieczkę wybraliśmy się z tacami pełnymi wielokulturowych przysmaków, którymi częstowaliśmy mieszkańców zapraszając do refleksji nad historią Zabłudowa. Nasi przewodnicy wykazali się profesjonalizmem w każdym calu. Spotkania w Choroszczy i Zabłudowie pokazują, że warto tworzyć koalicje, że warto ze sobą współpracować. Dziękujemy za miłe przyjęcie i zapraszamy do Wasilkowa - już 17 czerwca!!!!

Smak wielokulturowego Zabłudowa ... galeria