Podlaska multikolicja w Choroszczy i Tykocinie

W dniu 26 maja 2013 r. uczestnicy projektu "Podlaska multikoalicja" wybrali się z wizytą do pobliskiej Choroszczy, gdzie spotkali się z partnerami przedsięwzięcia z Publicznego Gimnazjum im ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Chociaż ulewny deszcz sprawił, że płynęliśmy ulicami miasta, to nasi choroscy przewodnicy nie popłynęli. Wręcz przeciwnie, wykazali się dużą wiedzą o swoim mieście, a także odwagą i determinacją w prezentowaniu jej swoim rówieśnikom, pomimo wyjątkowo niesprzyjających warunków. Poznaliśmy dzięki nim m.in. historie Cerkwi Opieki Matki Bożej, kościoła parafialnego p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana, ewangelików, fabryki Moesa, a także Żyda Jakuba Lichtensteina, który był cenionym w miasteczku aptekarzem, a w latach 1931 -1935 burmistrzem.

Odwiedziliśmy również Tykocin, a w nim słynną synagogę. Jak podają źródła "drugą po krakowskiej". Udaliśmy się również z wizytą na jeden z najstarszych żydowskich cmentarzy, który przez lata zmagał się z problemem wypasania krów przez niesfornych gospodarzy. Postanowiliśmy za pomocą profilaktycznego wierszyka namówić ich do poszukania bardziej odpowiedniego miejsca do wypasu. Mamy nadzieję, że to pomoże :)

Podlaska multikolicja ... galeria