Navahermosa ( Hiszpania ) 4-10 maj 2013

Wraz z 3 nauczycielami i 5 kolegani z grupy Comenius z naszego Gimnazjum uczestniczyłem w międzynarodowej wymianie w Hiszpanii. Z Białegostoku pojechaliśmy pociągiem na lotnisko do Warszawy, a stamtąd polecieliśmy samolotem do Madrytu. Po 4 godzinach lotu na wysokości 11 tys metrów, w trakcie którego podziwialiśmy wspaniałe widoki, dotarliśmy do Hiszpanii.

Po przylocie do Hiszpanii, ogromne wrażenie zrobiło na mnie potężne lotnisko Barajas w Madrycie. Odebraliśmy swoje bagaże i udaliśmy się do hotelu Perta de Toledo. Następnego dnia dotarli do nas nasi koledzy o koleżanki ze szkoły w Navahermosa i wspólnie zwiedzaliśmy Madryt. Wieczorem, pełni pierwszych, hiszpańskich wrażeń pojechaliśmy do Navahermosy - do naszych przyjaciół i ich rodzin z programu Comenius. Jest to mała miejscowość położona ok 50 km od Toledo.

Wszyscy braliśmy udział w Gymkana - jest to gra miejska polegająca na rozwiązywaniu poleceń i zbieraniu pieczątek po wypełnionej misji. Uczestniczyliśmy w pięknym nocnym przedstawieniu przygotowanym przez uczniów ze Szkoły w Navahermosie. Wspólnie chodziliśmy na zajęcia do miejscowej szkoły, uczestniczyliśmy w zajęciach artystycznych, braliśmy udział w eksperymencie chemicznym. Wszyscy uczestnicy programu Comenius przygotowali tradycyjne dla swojego kraju potrawy. Ja upiekłem naszą, polską szarlotkę, a Asi Zdaniwicz sałatka jarzynowa znalazła się w 3 najlepszych potrawach. Zwiedzaliśmy też Navahermosę (Ratusz, Kościół w centrum miasta) odwiedziliśmy fabrykę oliwy i fabrykę produkującą korki.

Pewnej nocy poszliśmy na wycieczkę do miejscowego zamku. Okazało się, że to nie było zwykłe zwiedzanie zamku nocą ale miejscowi uczniowie i ich rodzice przygotowali fantastyczne przedstawienie na temat legendy o duchach dwóch sióstr mieszkających kiedyś na zamku. Bardzo mi się to podobało.Byliśmy także na wycieczce w przepięknym Toledo (dawnej stolicy Hiszpanii), gdzie zwiedzaliśmy Katedrę i Starą część miasta.

Spędziliśmy razem mnóstwo niesamowitych chwil w towarzystwie wspaniałych ludzi z Anglii, Niemiec, Finlandii i Hiszpanii. Poznałem nowych przyjaciół m.in.: Postiego, Franka, Alfonsa, Pablo, Tomasa, Caludię, Sandrę, Martę, Marię, Anhelę, Emmę, Annę, Laurę. Z kilkoma kolegami świętowaliśmy urodziny Alexa z Finlandii.

Hiszpańskie rodziny dbały o wszystko, byśmy czuli się jak w domu.

Wyjazd do Hiszpanii był dla mnie cudowną przygodą, pozostawił wiele wspomnień i niesamowitych wrażeń na całe życie. To był najszczęśliwszy tydzień w moim życiu.

Krystian Hajdukiewicz

Comenius w Hiszpanii 04.05. - 10.05.2013

Raport z wyjazdu do Hiszpanii - galeria

na lotnisku w Warszawie w drodze do Madrytu Madryt