Młodzi Odwagi

"Dziś gimnazjum jest gotowe na święto marchewkowe"

Dnia 15 listopada rozpoczęliśmy w naszej szkole kampanię "Młodzi Odwagi". Po licznych spotkaniach z uczniami, dyrekcją szkoły i po przeprowadzeniu ankiet wśród gimnazjalistów na temat zdrowego odżywiania, przyjęliśmy plan działań na pierwsze tygodnie naszej pracy. Kampania została otwarta "Dniem Marchewkowym". Po wspólnym obraniu 3 worków marchewki i po porcjowaniu jej do schrupania, uczennice na przerwach, przy dźwiękach "Marchewkowego Pola" częstowały nimi uczniów i pracowników gimnazjum. Do marchewek dołączyliśmy ulotki z "Manifestem Młodych" i przepisem na zdrowe kotleciki marchewkowe. W tym czasie, gdy na szkolnym korytarzu królowały marchewki, koło kulinarne przygotowywało smaczne i zdrowe kanapki - koreczki z dużą ilością warzyw i owoców oraz sałatki owocowe. O zdrowotnych walorach pomarańczowego warzywa uczniowie mogli się dowiedzieć z licznych plakatów. Miały one kształt dużych marchewek i były własnoręcznie przygotowane przez uczennice biorące udział w kampanii. Szkolny radiowęzeł wspierał nas w rozpropagowaniu akcji poprzez oprawę muzyczną i przekaz informacji dotyczących zdrowego odżywiania.

Najbliższe plany kampanii to:

- sprzedaż sałatek owocowych,
- zorganizowanie w bibliotece szkolnej kącika przepisów wykorzystujących zdrową żywność,
- zredagowanie gazetki "Palce lizać",
- propagowanie domowych przepisów,
- rozdawanie ulotek ze zdrowymi przepisami,
- suszenie jabłek i innych owoców przez uczennice i sprzedawanie ich jako chipsy owocowe
-zorganizowanie pogadanek o zdrowym odżywianiu i roli aktywności fizycznej w ramach zajęć edukacji zdrowotnej
- zakup sokowirówki
- wprowadzanie rewolucyjnych zmian w sklepiku szkolnym.
- wraz z nadchodzącą zimą na boisku naszej szkoły powstanie lodowiska, żeby młodzież mogła wesoło i aktywnie spędzać wolny czas

To co już mamy:

- posiadamy szeroką gamę zajęć do wyboru z wychowania fizycznego, aby każdy z uczniów mógł wybrać coś dla siebie
- aerobik i pilates prowadzimy nie tylko dla młodzieży, rodzice i nauczyciele mają również możliwość aktywnie spędzać wieczory
- dobrze wyposażona siłownia dodatkowo uatrakcyjnia ofertę naszej szkoły

Odnosimy wrażenie, że pierwszy dzień rozpoczęcia naszej kampanii przyniósł oczekiwany efekt, dostarczyliśmy wszystkim odrobinę witamin, radości i uświadomiliśmy, że marchewką możemy zastąpić np. niezdrowe chipsy. Już następnego dnia nasi uczniowie pytali, jakim to owocem będziemy ich wkrótce częstować? My, koordynatorki tego programu również u siebie zauważamy pozytywne zmiany, rozsądniej wybieramy to, co jemy. Z pokoju nauczycieli w-f całkowicie zniknęły pączki i czekoladki, które chętnie podjadaliśmy do kawy. Teraz przynosimy do pracy świeże owoce, które konsumujemy w ciągu całego dnia.

Mamy nadzieję, że dzięki tej kampanii wielu młodych ludzi zwróci większą uwagę na zdrowe odżywianie, a my postaramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby im w tym pomóc! Do roboty!!

Koordynatorzy projektu: Dorota Wilanowska, Sylwia Czech

Młodzi Odwagi - galeria