Marsz Sybiraków

Wracam do Ciebie, Ojczyzno, stepem srebrnego burzanu
Idę przez pustkę złych nocy, dni obłąkanych tęsknotą ( .)
Chcę ucałować Twą ziemię, bólem i męką zoraną
Chcą ucałować Twą ziemię, zlaną krwią, łzami i potem
Anna Rudawcowa, Karaganda 1946

Wracamy do Ciebie Polsko.
XII Międzynarodowy
Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru
Białystok 6-7 września 2012roku

7 września Poczet Sztandarowy naszego Gimnazjum uczestniczył w Marszu Żywej Pamięci Sybiru. W tym roku Marsz i uroczystości z nim związane odbyły się po raz 12 i przebiegały pod hasłem: Wracamy do Ciebie Polsko. Niezwykłym było ujrzenie kilkunastu tysięcy osób z różnych stron Polski, z odległych zakątków świata , młodzież z białostockich szkół w Pocztach Sztandarowych oraz bohaterów tej uroczystości - Sybiraków - we wspólnym przemarszu ulicami Białegostoku.

Ten Marsz to jedna z form upamiętnienia osób, które zostały deportowane w głąb Związku Radzieckiego w latach 1940- 1941. Według historyków, w czterech falach wywózek do Kazachstanu, w okolice Uralu i na Syberię wywieziono około 350 tys. obywateli, głównie Polaków, ale też Żydów i Białorusinów. Organizacje sybirackie twierdzą zaś, że deportacjami do ZSRR objęto półtora miliona osób. Ilu było naprawdę ?. Wielu zesłanych nigdy nie powróciło do swoich rodzin , domów, gdyż nieludzkie warunki życia na zsyłce, na "nieludzkiej ziemi" zabiło tych najsłabszych - osoby starsze , kobiety i dzieci.

Niedola zesłanych na "Golgotę Wschodu" była tematem wystąpienia pana Tadeusza Chwiedzia (Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków), który w mowie powitalnej do uczestników Marszu powiedział: " Największym marzeniem dzieci na zsyłce było najeść się do syta". W uroczystej mszy w kościele pw. Ducha Świętego, w homilii, ks. Tadeusza Kasabuły usłyszeliśmy o trudnych warunkach podróżowania i życia na zesłaniu, stwierdził też , że żaden człowiek nie zasłużył na taki los.

Podniosłym momentem uroczystości była modlitwa za zmarłych Sybiraków w obrzędzie katolickim i prawosławnym , odśpiewanie hymnu Sybiraków , odczytanie apelu poległych oraz salwa honorowa przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka.

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu pamięci zakończyło tę niezwykłą uroczystość. Obecność reprezentantów naszego Gimnazjum w Marszu, to niewątpliwie wyraz naszego uznania, pamięci i hołdu wszystkim deportowanym, tym żyjącym jaki tym, którym nie dane było wrócić.

Opiekun Pocztu Sztandarowego: Dorota Wilanowska

Marsz Sybiraków - fotogaleria