facebook
Zapraszamy na nasz blog
Młodzieżowe Media obywatelskie
"nic o nas nic bez nas"
Wasilków online
Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie


Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie
Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie
Kronika szkoły

Marsz Sybiraków

Powrót
Wracam do Ciebie, Ojczyzno, stepem srebrnego burzanu
Idę przez pustkę złych nocy, dni obłąkanych tęsknotą ( .)
Chcę ucałować Twą ziemię, bólem i męką zoraną
Chcą ucałować Twą ziemię, zlaną krwią, łzami i potem
Anna Rudawcowa, Karaganda 1946

Wracamy do Ciebie Polsko.
XII Międzynarodowy
Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru
Białystok 6-7 września 2012roku

7 września Poczet Sztandarowy naszego Gimnazjum uczestniczył w Marszu Żywej Pamięci Sybiru. W tym roku Marsz i uroczystości z nim związane odbyły się po raz 12 i przebiegały pod hasłem: Wracamy do Ciebie Polsko. Niezwykłym było ujrzenie kilkunastu tysięcy osób z różnych stron Polski, z odległych zakątków świata , młodzież z białostockich szkół w Pocztach Sztandarowych oraz bohaterów tej uroczystości - Sybiraków - we wspólnym przemarszu ulicami Białegostoku.

Ten Marsz to jedna z form upamiętnienia osób, które zostały deportowane w głąb Związku Radzieckiego w latach 1940- 1941. Według historyków, w czterech falach wywózek do Kazachstanu, w okolice Uralu i na Syberię wywieziono około 350 tys. obywateli, głównie Polaków, ale też Żydów i Białorusinów. Organizacje sybirackie twierdzą zaś, że deportacjami do ZSRR objęto półtora miliona osób. Ilu było naprawdę ?. Wielu zesłanych nigdy nie powróciło do swoich rodzin , domów, gdyż nieludzkie warunki życia na zsyłce, na "nieludzkiej ziemi" zabiło tych najsłabszych - osoby starsze , kobiety i dzieci.

Niedola zesłanych na "Golgotę Wschodu" była tematem wystąpienia pana Tadeusza Chwiedzia (Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków), który w mowie powitalnej do uczestników Marszu powiedział: " Największym marzeniem dzieci na zsyłce było najeść się do syta". W uroczystej mszy w kościele pw. Ducha Świętego, w homilii, ks. Tadeusza Kasabuły usłyszeliśmy o trudnych warunkach podróżowania i życia na zesłaniu, stwierdził też , że żaden człowiek nie zasłużył na taki los.

Podniosłym momentem uroczystości była modlitwa za zmarłych Sybiraków w obrzędzie katolickim i prawosławnym , odśpiewanie hymnu Sybiraków , odczytanie apelu poległych oraz salwa honorowa przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka.

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu pamięci zakończyło tę niezwykłą uroczystość. Obecność reprezentantów naszego Gimnazjum w Marszu, to niewątpliwie wyraz naszego uznania, pamięci i hołdu wszystkim deportowanym, tym żyjącym jaki tym, którym nie dane było wrócić.

Opiekun Pocztu Sztandarowego: Dorota WilanowskaMarsz Sybiraków - fotogaleria
(aby powiększyć zdjęcie, kliknij na miniaturkę)
 
Pomnik Katyński Pomnik Nieznanego Sybiraka Przemarsz Pocztów Sztadarowych
Pomnik Katyński Pomnik Nieznanego Sybiraka Przemarsz Pocztów Sztadarowych
 
Powrótgimnazjum, szkoła, szkolnictwo, klasa, klasy, uczeń, uczniowie, oceny, rodzice, oświata, Wasilków, ksiądz, Rabczyński,Samorząd Uczniowski, lekcje, lekcja
Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie