Podróż edukacyjna uczestników projektu "Szkoła Dialogu"

W dniach 28-29 maja grupa projektowa programu "Szkoła Dialogu" uczestniczyła w wycieczce do Warszawy, która była główną nagrodą za upamiętnienie lokalnej społeczności żydowskiej w konkursie zorganizowanym przez Forum Dialogu Między Narodami. Pierwszy dzień był wyjątkowo intensywny - wizyta w Żydowskim Instytucie Historycznym, zajęcia w Centrum Kultury Jidisz, a także spacer po "nieistniejącym mieście" - getcie warszawskim. Drugiego dnia miłym przerywnikiem w trakcie trudnej tematycznie wycieczki była wizyta w siedzibie Telewizji Polsat. Znakomitym przewodnikiem po meandrach słynnej komercyjnej stacji był Wojciech Szeląg, szef Biznes Informacji. Ciekawym doświadczeniem było również spotkanie z Longinem Pastusiakiem - senatorem i słynnym amerykanistą, który na wizji komentował przyznanie pośmiertnej nagrody dla Jana Karskiego. Ostatnim etapem naszej edukacyjnej podróży była wizyta w byłym hitlerowskim obozie zagłady w Treblince. Było to symboliczne zwieńczenie naszego projektu, ponieważ wśród ok. 800 tys. ofiar tego miejsca znalazła się cała społeczność żydowska z Wasilkowa. Po tragicznej historii tego miejsca przeprowadził nas niesamowity człowiek - ks. Wojciech Lemański, który za swoje zasługi w kreowaniu dialogu chrześcijańsko-żydowskiego został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski.

Podróż edukacyjna uczestników projektu Szkoła Dialogu - galeria