Odyseja Umysłu

Wraz z nadejściem nowego roku szkolnego 2011/2012 w Gimnazjum zorganizowane zostały zajęcia "Odyseji Umysłu". Ale czym jest Odyseja Umysłu? Dr Sam Micklus "- twórca Odysei Umysłu tłumaczy, że jest to program, który "uczy młodych ludzi stawiać czoła zmianom, zaszczepia w nich radość z nauki i wiarę we własne zdolności osiągania tego, co inni mogliby uznać za niemożliwe."

Ideą Odyseji Umysłu jest realizacja programu edukacyjnego w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata.

Sześcioro naszych Gimnazjalistów podjęło się uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez trenerkę Odysji Umysłu Emilię Grabowską i przez kilka miesięcy również pod okiem pani Joanny Bieńkowskiej pracowali nad rozwiązaniem problemu długoterminowego p.t. "Uczeni na tropie". Miedzy czasie młodzież uczyła się kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując się w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych "- czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Podczas wielu godzin pracy Odyseusze uczyli się "marzyć "- odważnie i w oparciu o cele, myśleć "- samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć "- rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem". Uczniowie zachęcani byli do łamania schematów i przyzwyczajeń, co na początku wzbudzało wiele emocji i obaw, ale z czasem uczyło innego, nieszablonowego spojrzenia na problem. Zadania, z którymi zmagali się Wasilkowscy Uczniowie wymagały łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów. Wszystko po to, "aby kształcić inicjatorów, nie imitatorów; ryzykantów, nie replikantów; pomysłodawców, nie podwykonawców".

Po wielu tygodniach ciężkiej, bez "pomocy z zewnątrz" pracy, uczniowie z pięknymi dekoracjami, w oryginalnych strojach, z ciekawym, własnoręcznie napisanym scenariuszem przedstawienia zaprezentowali się podczas regionalnych eliminacji konkursu. Pierwszy etap Odyseji Umysłu odbył się 10 marca 2012 r. w Warszawie, gdzie Naszych Gimnazjalistów oglądać można było podczas prezentacji problemu długoterminowego "Uczeni na tropie". Grupa zebrała gromkie brawa od publiczności i wasilkowskich kibiców a także otrzymała medale uznania i dyplomy.

Problem spontaniczny uczniowie rozwiązywali za zamkniętymi drzwiami w atmosferze ciszy i skupienia, dlatego też nie mogliśmy na tym etapie obserwować ich zmagań.

Uczestnikom szczerze gratulujemy występu i dziękujemy za przetarcie szlaków!

Rodzicom występujących uczniów dziękuję za pomoc w organizacji potrzebnych materiałów i wyrozumiałość.

Pani Dyrektor Barbarze Borkowskiej dziękuję za zorganizowanie wyjazdu do Warszawy na eliminacje regionalne i wspieranie nas w przygotowaniach.

Nauczycielom dziękujemy za słowa otuchy, pomoc i kibicowanie naszej drużynie w czasie występu.

W przyszłym roku kolejna edycja i już teraz gorąco zachęcamy entuzjastów do wspólnej zabawy!

Emilia Grabowska

Odyseja Umysłu - galeria

odbieramy medale i gratulacje odbieramy medale i gratulacje1 praca nad problemem
przygotowania