Gala Szkoły Dialogu

W dniu 11 stycznia 2012 r. delegacja złożona z 11 uczennic naszego gimnazjum pod opieką Barbary Borkowskiej i Mariusza Sokołowskiego wzięła udział w Gali Szkoły Dialogu, która była uroczystym zwieńczeniem programu pilotowanego przez Forum Dialogu Między Narodami w Warszawie. Na przełomie października i listopada trenerki wspomnianej organizacji w trackie czterech spotkań przeszkoliły grupę dwudziestu ochotniczek z klas trzecich z zakresu wiedzy o historii i kulturze polskich Żydów. Efektem edukacji zaproponowanej przez znaną warszawską organizację pozarządową była wycieczka dla mieszkańców Wasilkowa, którą przygotowali sami uczestnicy projektu.

W dniu 19 listopada 1942 r. wasilkowscy Żydzi zostali w bestialski sposób zamordowani w obozie zagłady w Treblince. Razem z tymi ludźmi została zgładzona i bezpowrotnie utracona ich wyjątkowa kultura, język i tradycja, a wielowiekowa koegzystencja polskich i żydowskich sąsiadów bestialsko przerwana. W 70 rocznicę Zagłady żydowskich mieszkańców Wasilkowa uczniowie Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego zaproponowali zainteresowanym wyjątkową wycieczkę p.t. "Śladami wasilkowskich Żydów". Głównym celem inicjatorów spaceru była chęć przywrócenia klimatu wielokulturowego miasteczka, stąd też w programie znalazły się takie atrakcje, jak: spotkanie z rabinem, zagadki mełameda, gra "Czy znasz jidysz?", kramy na ul. Kupieckiej, restauracja u Simona, pokaz kolacji szabasowej etc.

Po niezwykle udanej wycieczce zespół sporządził sprawozdanie w formie filmu (dostępny na YouTube) i "artystycznego rodału", które zostało wysłane do oceny jury. Podczas uroczystości w warszawskiej siedzibie Polskiej Akademii Nauk, w obecności wielu osobistości świata polityki, w emocjach oczekiwaliśmy na wyniki konkursu. Okazały się dla nas niezwykle pomyślne. Gimnazjum zdobyło I miejsce. Mieliśmy zaszczyt przyjąć gratulacje i tytuł laureata "Szkoły Dialogu" od prezesa Fundacji Andrzeja Folwarcznego oraz byłego działacza "Solidarności", przewodniczącego Rady Fundacji Henryka Wujca. Poza tym szkoła została nagrodzona sprzętem komputerowym oraz zestawem książek, a uczestniczki programu wygrały dwudniową podróż edukacyjną do Warszawy. Nasze szczęście dopełniła wiadomość o pierwszym wyróżnieniu dla Weroniki Tałałaj w konkursie na esej "Dialog z przeszłością". Jedno zdanie ciśnie się nam na usta: Veni Vidi Vici.

Dodatkowe materiały w internecie:

Uczennice biorące udział w projekcie "Szkoła Dialogu":

3a:
  • Chomutowska Agnieszka