Podsumowanie Emilki

W dniu 9 grudnia 2011 r. miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu "Niezwykła kobieta-niezwykłe miejsce pracy. Dziennikarska kampania na rzecz pamięci o "Emiliach"". Projekt realizowany był przez uczniów Gimnazjum im. ks. W. Rabczyńskiego w Wasilkowie przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła z Pasją". Głównym celem przedsięwzięcia było zebranie przez młodzież relacji byłych pracowników Zakładów im. Emilii Plater na temat roli fabryki w życiu społecznym i gospodarczym miasta. Przed rozpoczęciem wywiadów, uczestnicy wzięli udział w szkoleniu dziennikarskim i historycznym, które dostarczyło im fachowych wskazówek do profesjonalnego zmierzenia się zadaniem.

Efektem finalnym kilkumiesięcznych zmagań jest film, który w piątkowy wieczór zaprezentowaliśmy lokalnej społeczności. Na reportaż pod tytułem "Emilka" złożyły się fragmenty zaczerpnięte z 27 wywiadów, które przeprowadzili wasilkowscy wolontariusze z pracownikami fabryki. W premierze filmu wzięła udział szeroka publiczność - przedstawiciele Kuratorium Oświaty, władz lokalnych, Rady Rodziców oraz Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Augusta. Nie zabrakło również rodziców uczniów oraz najważniejszych gości - byłych pracowników Emilki.

Druga część spotkania, poprzedzona występem orkiestry, poświęcona była prezentacji działalności Polskiej Akcji Humanitarnej i Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu. Przybliżeniu trudnej rzeczywistości z którą wciąż zmaga się Afryka posłużyła wystawa zdjęć Łukasza Sokoła i Tadeusza Makulskiego pod tytułem "Kobiety Afryki" oraz pokaz filmu Fundacji "Usłyszeć Afrykę" pt. "Tam, gdzie anioły śpią pod niebem".

Całe spotkanie zakończyło się konsumpcją "projektowego" tortu oraz ciast przygotowanych przez uczniów. Goście podziękowali za ten słodki poczęstunek hojnym wsparciem akcji PAH - "Dostęp do edukacji. Zebraliśmy 302,77 zł. Podczas degustacji była okazja, żeby obejrzeć wystawę Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury p.t. "Życie i praca w Emilce" oraz zapoznać się z materiałami udostępnionymi przez wspomniane organizacje pozarządowe.

Podsumowanie Emilki - galeria