Dzień Św. Patryka w naszej szkole

W czwartek 17 marca 2011 było nam zielono, a to za sprawą Dnia Św. Patryka - patrona Irlandii. Sześć osób z klasy 2c , czyli Magda Dąbrowska, Marlena Wyszyńska, Kacper Dobrowolski, Grzesiek Gorzelski, Norbert Kolendo i Damian Mosiejczuk), pod opieką Justyny Jezierskiej zrealizowało w ten sposób projekt edukacyjny i przygotowało kilka niespodzianek.

Już w środę grupa uczniów rozwiesiła gazetki o Św. Patryku, a szkolna rozgłośnia radiowa podała informację, że w czwartek można ubrać się na zielono (kolor Irlandii) i należy wypchać kieszenie drobniakami, bo będą czekać przysmaki.

Autorzy tego zamieszania dali z siebie wszystko, by można było poczuć klimat irlandzki w szkole. Zaczęło się od smakołyków. Wszyscy przygotowani finansowo (choć potrawy były w naprawdę przystępnych cenach) mogli kupić tradycyjne irlandzkie potrawy, takie jak bułeczki śniadaniowe, boxty, czyli placki ziemniaczane, chleb ziemniaczany, placki z jabłkiem, ciasto czekoladowe i... zielony podpiwek ( normalnie tego dnia w Irlandii i wszędzie, gdzie obchodzony jest Dzień Św. Patryka dorośli ludzie piją piwo, często barwione na zielno). Każdy klient naszego stoiska dostawał przepis na zakupiony smakołyk. Można było nabyć mini książkę kucharską z przepisami (w języku polskim i angielskim) z serwowanymi tego dnia potrawami. Pani dyrektor, nauczyciele oraz Panie i Panowie dbający o nasze sprawy finansowe, papierkowe, porządkowe i obiadowe itd. -otrzymali przepisy i mogli skosztować smakołyków na specjalnie dla nich przygotowanych półmiskach.

Niektóre klasy poznały ideę Dnia Św. Patryka na lekcjach języka angielskiego (kl. Ib, Ic, IIa, IIc, IIf ,IIIc,) i języka polskiego (kl. Ia), a nauczycielami na tych zajęciach byli autorzy projektu, czyli Kacper, Magda, Grzesiek, Norbert i Damian (Marlena pilnowała interesu kulinarnego). Kacper i Damian przygotowali prezentację multimedialną w języku angielskim, a pani Jezierska - zadania, utrwalające najważniejsze fakty i nowe słownictwo. Trzeba przyznać, ze intensywne ćwiczenia językowe przyniosły naprawdę dobre efekty; autorzy projektu czytali płynnie, wyjaśniali nieznane słówka, nadzorowali wykonywanie ćwiczeń, poprawiali wymowę i chwalili za trafne odpowiedzi. Może jest wśród Nich jakiś ukryty talent nauczycielski.

Cały dzień pani Jezierska "dopadała" każdego ubranego na zielono i częstowała cukierkiem, a na przerwie mnóstwo Zielonych odpowiedziało na apel i zebrało się pod tablicą z gazetką o Św. Patryku, by pozować do wspólnego, zielonego zdjęcia (dzięki! za odzew). Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomagali nam przy realizacji tego projektu, czyli:

Rodzicom, którzy nadzorowali część kulinarną (nie tylko pomogli w przygotowaniu potraw na 17 marca, ale i upichcili je na próbę tydzień wcześniej);

Pani Łucji za pomoc w przygotowaniu książek i w ogóle za Jej serdeczność;

Dyrekcji - za zgodę na zielone nie-mundurki;

Pani Katarzynie Rybnik, Emilii Grabowskiej i Agnieszce Polak za to, ze zaprosiły nas na swoje lekcje;

Pani Sobolewskiej za wsparcie duchowe podczas przygotowań;

Paniom dbającym o porządek za to, ze pozwalały nam do późna zajmować salę i bałaganić;

Nauczycielom, którzy również ubrali się na zielono (Pani Monice Ziemiackiej, Katarzynie Kondratowicz, Joannie Sobolewskiej, Barbarze Nowickiej i Panu Sylwestrowi Woś);

Dziennikarkom radiowym, za współpracę;

I Wam, fantastyczna Społeczności Uczniowska za to, że razem z nami cieszyliście się tym dniem

Justyna Jezierska

Dzień Św. Patryka w naszej szkole - galeria