Wycieczka questingowa po Białymstoku

W niedzielę 5 grudnia grupa śmiałków pod opieką P. Sylwestra Wosia i Mariusza Sokołowskiego wybrała się na nietypową wycieczkę do Białegostoku. Przewodnicy z Regionalnego Oddziału PTTK zaproponowali nam zwiedzanie stolicy Podlasia za pomocą tzw. questingu. Polega to na tym, że turysta dostaje mapkę i opis questu (z ang. poszukiwanie) czyli napisane prozą lub wierszem zadanie do zrealizowania. Wędruje zgodnie z instrukcjami rozwiązując zagadki i łamigłówki, np. po dodaniu cyfr, które znajduje w terenie, musi wykonać konkretną liczbę kroków. Tym sposobem dociera do miejsca, do których chce go zaprowadzić organizator.

Nasza wycieczka odbyła się w ramach projektu "Mali odkrywcy wielokulturowości" finansowanym przez Prezydenta Miasta Białystok, a do dyspozycji mieliśmy trzy questy. Pierwszy poświęcony był esperanto, drugi obiektom przemysłowym z XIX w., trzeci natomiast dotyczył czasów Jana Klemensa Branickiego. Chociaż warunki były ekstremalne (-10 st.) udało się wszystkim z większym lub mniejszym powodzeniem ukończyć wyznaczone trasy. Metą naszej turystycznej rywalizacji było Centrum Ludwika Zamenhoffa na ul. Warszawskiej, gdzie czekała na nas gorąca herbata i słodki poczęstunek. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty, a najlepsze ekipy upominki.

Pozytywne oceny tego typu zwiedzania są zapowiedzią kolejnych wypraw questingowych w przyszłości! Już teraz serdecznie zapraszamy!

Wycieczka questingowa po Białymstoku - galeria