Zagłada Żydów z Wasilkowa Listopad 1942 r.

"Nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek,
W Hrubieszowie, Karczewie, Brodach, Falenicy
Próżno byś szukał w oknach zapalonych świeczek,
I śpiewu nasłuchiwał z drewnianej bóżnicy.
Znikły resztki ostatnie, żydowskie łachmany,
Krew piaskiem przysypano, ślady uprzątnięto
I wapnem sinym czysto wybielono ściany
Jak po zarazie jakiejś lub na wielkie święto"

(A.Słonimski)

Drugiego listopada 1942 r. Wasilków zmienił się bezpowrotnie. Tego dnia zlikwidowano miejscowe getto, gdzie od sierpnia 1941 r. na rozkaz okupanta niemieckiego zamknięto wszystkich wasilkowskich Żydów. Po ponad rocznej egzystencji w warunkach terroru i permanentnego głodu, wszyscy mieszkańcy wyznania mojżeszowego zostali wywiezieni przez Niemców do Białegostoku, następnie do obozu przejściowego w Trawnikach, by stamtąd ostatecznie trafić do obozu śmierci w Treblince. Dokładna data zamordowania wasilkowskiej diaspory nie jest znana. Według dociekań specjalistów był to okres między 15 a 20 listopada 1942 roku. Dzień ten zakończył gehennę Żydów z Wasilkowa, obracając w niepamięć wielowiekowy okres wspólnego sąsiedztwa.

Naszym, czyli wszystkich mieszkańców miasta ? obowiązkiem ? jest o nich pamiętać! Pamięć naszą, tęsknotę, żal czy szacunek możemy wyrazić w prosty sposób. Zapalić świeczkę, położyć kamyk, powspominać lub wyobrazić sobie, jakby to było gdyby nie ?..listopad 1942 roku.

W listopadzie 2010 r. w wolnej i demokratycznej Polsce, kraju gdzie tolerancja i pamięć historyczna są wartościami powszechnie cenionymi, zapraszamy Wszystkich do złożenia wizyty na wasilkowskim kirkucie, żeby oddać ?cześć ich pamięci?!

Szerzej o wasilkowskich Żydach: zobacz artykuł

Szerzej o getcie w Wasilkowie: zobacz artykuł

Zagłada Żydów z Wasilkowa - galeria

Wasilk. Białostocka