440 lecie Wasilkowa

8 grudnia 1566 roku król Polski - Zygmunt August wydał dokument nadający prawa miejskie dla Wasilkowa, a 2 dni później wydał dekret o utworzeniu w naszej miejscowości parafii rzymskokatolickiej. Kilka dni temu właśnie minęło 440 lat od tego wydarzenia i w Wasilkowie świętowano jubileusz. Główne uroczystości odbywały się 10 grudnia w niedzielę. W kościele NMP Matki Miłosierdzia odprawiona została uroczysta Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych. W naszej szkole odbyła się uroczysta akademia dla mieszkańców Wasilkowa podczas której Burmistrz Wasilkowa - Pan Antoni Pełkowski wręczył zasłużonym dla miasta osobom medale upamiętniające to wydarzenie. Uczestnicy akademii wysłuchali prelekcji prof. Józefa Maroszka o historii naszego miasta i obejrzeli pezentację multimedialną przedstawiająca stare dokumenty Wasilkowa.

W hali sportowej gimnazjum można było obejrzeć wystawę - „Tamci ludzie” prezentująca najstarsze zdjęcia Wasilkowa i jego mieszkańców. Największym „rarytasem” była możliwosć obejrzenia oryginału dokumentu nadania praw miejskich przez króla Zygmunta Augusta. Dokument został wypożyczony tylko na jeden dzień z Archiwum Państwowego w Białymstoku.

Tego dnia zaprezentowali się również wasilkowscy uczniowie i nauczyciele, przygotowując wystawę o historii szkół powiązanej z historią miasta oraz eksponując kroniki szkolne. Uczniowie szkoły podstawowej wystąpili z przedstawieniem teatralnym o wydarzeniach historycznych Wasilkowa, a Gimnazjaliści złożyli uroczyste ślubowanie o objęciu stałą opieką zabytkowych figur na cmentarzu, tzw. „adopcji zabytków”. Całość imprezy uświetniła nasza orkiestra dęta oraz kwartet smyczkowy „Andante”.

440 lecie Wasilkowa - fotoreportaż