facebook
Zapraszamy na nasz blog
Młodzieżowe Media obywatelskie
"nic o nas nic bez nas"
Wasilków online
Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie


Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie
Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie
Kronika szkoły

Uwiecznić Atlantydę

W dniu 19 września w siedzibie Gimnazjum im. ks. W. Rabczyńskiego w Wasilkowie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu "Uwiecznić Atlantydę". Został on zrealizowany w ramach programu "Młodzież w działaniu", a honorowym patronatem objęli go Rektor Uniwersytetu w Białymstoku, Wojewoda Podlaski, Podlaski Kurator Oświaty oraz Burmistrzowie Krynek i Wasilkowa.

Niedzielny finał był zwieńczeniem kilkumiesięcznego trudu uczestników projektu i jego inicjatorów. Główną atrakcją był wernisaż zdjęć gimnazjalistów tworzących kolekcję "Podlaska Atlantyda" oraz wystawa fotografii Piotra Świderskiego p.t. "Portrety Tutejszych". Oba zbiory spotkała się z pozytywnym odbiorem licznie zgromadzonej publiczności, a randze wydarzeniu dodała obecność przedstawicieli lokalnych władz i kościołów, Kuratorium Oświaty, Uniwersytetu w Białymstoku, Fundacji UwB. Prezentacji projektu towarzyszyły również inne atrakcje. Z uroczystej okazji skorzystała m.in. Pani Grażyna Czyżewska, która w imieniu kuratora odczytała list gratulacyjny Dominice Chmielewskiej, laureatce ogólnopolskiego konkursu "Ocal okruchy historii - młodzież buduje muzea". Oprócz tego dr socjologii Radosław Poczykowski w krótkiej prelekcji wprowadził zebranych w wielokulturowy klimat Podlasia, fotograf Piotr Świderski opowiedział o swoich artystycznych inspiracjach, a opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariatu Alina Walicka zaprezentowała dotychczasowe działania w trosce o innych ludzi. Całe wydarzenie "okraszone" zostało wypiekami naszych wolontariuszy, których sprzedaż była poświęcona na rzecz edukacji naszego szkolnego kolegi z Afryki - Emmanuela Tembo, a aranżacji muzycznej dostarczyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wasilkowa.

Wspomniana inicjatywa to seria warsztatów wielokulturowych i fotograficznych, których, uczestnikami było dwudziestu gimnazjalistów z Wasilkowa i Krynek. Młodzi mieszkańcy obu miasteczek na przełomie maja i czerwca b.r. próbowali utrwalić za pomocą obiektywu aparatu, wielokulturową spuściznę rodzimych miejscowości i regionu, które w zastraszającym tempie znikają z kulturowego krajobrazu. Kompetencji niezbędnych do świadomego i efektywnego realizowania tego trudnego zadania dostarczyły im szkolenia z zakresu profesjonalnej obsługi aparatów cyfrowych, a także wielokulturowe warsztaty prowadzone przez znawców tematu. Kulturę żydowską przybliżyli im m.in. pracownicy Instytutu Socjologii UwB Radosław Poczykowski i dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, kulturę białoruską pracownik Muzeum Wsi Białostockiej Julita Charytoniuk, a świat polskiego islamu opiekun meczetu w Kruszynianach Dżemil Gembicki. W międzyczasie uczniowie podczas tzw. wyjazdów plenerowych uwieczniali supraski Monaster, tykocińską synagogę, sanktuarium w Świętej Wodzie czy meczet w Kruszynianach. Obok możliwości obcowania z zabytkiem prowadzący warsztaty aktywizowali młodzież do podjęcia z nimi swoistej "interakcji". Na żydowskim kirkucie na ul. Wschodniej młodzież techniką frotażu kalkowała symbolikę macew, a następnie odszyfrowywała hebrajskie inskrypcje umieszczone na nagrobkach.

Warsztaty i zajęcia plenerowe miały dostarczyć młodzieży niezbędne kompetencje do świadomego poznawania lokalnej historii i kultury, aby z większą empatią i wrażliwością zaczęła postrzegać wspólne wielokulturowe dziedzictwo naszego regionu. Natomiast wspólne spotkania miały stać się pretekstem do lepszego poznania i nawiązania nowych znajomości.

Wspomniana wystawa jest jednym z kilku efektów inicjatywy. Pod koniec września ukaże się również książka metodyczna z opisem projektu oraz scenariuszami zajęć na temat wielokulturowości Podlasia. Stroną redakcyjną zajęła się Anna Młynarczuk (Wydział Pedagogiki i Psychologii UwB). Publikacja "Uwiecznić Atlantydę. Wielokulturowość Podlasia w edukacji nieformalnej" będzie przekazana nieodpłatnie do szkół i stowarzyszeń. Będzie również możliwość ściągnięcia jej ze strony projektu (www.atlantyda.edu.pl) lub ze strony Fundacji UwB (www.fundacja.uwb.edu.pl).

Informacje w mediach:
poranny.pl
bialystok.gazeta.pl

Koordynator projektu
Mariusz Sokołowski

W celu uzyskania szczegółowych informacji proszę pisać na adres mariusz.sok@gmail.comUwiecznić Atlantydę - wystawa
(aby powiększyć zdjęcie, kliknij na miniaturkę)
 
 
 
 
Powrótgimnazjum, szkoła, szkolnictwo, klasa, klasy, uczeń, uczniowie, oceny, rodzice, oświata, Wasilków, ksiądz, Rabczyński,Samorząd Uczniowski, lekcje, lekcja
Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie