Podsumowanie programu 'Sefer - opowieści o Polskich Żydach' w Warszawie

W dniu 17 czerwca 2010 roku piątka uczennic (Izabela Kotyńska, Ewelina Możejko, Karolina Urbanowicz, Weronika Tałałaj, Emilia Żukowska) pod opieką pani Agnieszki Polak udała się do Warszawy na podsumowanie programu 'Sefer', którego szkolnym koordynatorem był pan Mariusz Sokołowski.

Pierwszego dnia pobytu w Warszawie wszyscy uczestniczyli w warsztatach na temat tego, co udało się nam osiągnąć realizując nasze projekty. Na podsumowanie warsztatów zadaniem zespołów było przygotowanie wielokulturowego wiersza, który mówił o naszych działaniach.

Następnie pod przewodnictwem pani Katarzyny Gralec udałyśmy się szlakiem Warszawskich Żydów. Pani Katarzyna przybliżyła nam sytuację narodu Żydowkiego przed wojną oraz diametralną zmianę po wojnie. Zobaczyłyśmy zabytki kultury Żydowskiej, a także pomniki pamięci o zamordowanych Żydach. Spacer ulicami Warszawy zakończyłyśmy na Placu Zamkowym.

Drugiego dnia udałyśmy się do Synagogi im. Małżeństwa Nożyków, gdzie miała odbyć się prezentacja naszego projektu.

Po przyjeździe do Synagogi ustawiłyśmy nasze stoisko na tzw. babińcu (galerii, z której w przeszłości kobiety obserwowały modlących się mężczyzn) i udałyśmy się do sali głównej na rozpoczęcie oraz przedstawienie zgromadzonych gości i ekspertów. Następnie każdemu zespołowi został przydzielony ekspert, którego zadaniem było dowiedzieć się dokładnie jakie działania podjęliśmy, aby dowiedzieć się o przeszłości Żydów w Polsce.

Na zakończenie każdy zespół dostał upominki książkowe, dyplomy oraz gratulacje od pani Alicji Pacewicz (wiceprezesa CEO) oraz Igi Kazimierczyk (koordynatora programu Sefer).

Podsumowanie programu Sefer ... fotogaleria

uczymy się na pamięć planu Warszawy, żeby się później nie zgubić pani przewodnik opowiada nam o historii Warszawskich Żydów ściana Getta Warszawskiego
prezentujemy nasz projekt w Synagodze im. Nożyków z Panią Alicją Pacewicz z CEO panel ekspercki