Niezwykłe spotkanie

Dnia 1 października 2009 bieżącego roku wraz z naszą nauczycielką, panią Dorotą Moniuszko - Puczyńską i koleżankami z Koła Miłośników Biblioteki, udaliśmy się do Biblioteki Miejskiej w Wasilkowie na spotkanie autorskie z pisarką Dorotą Katende. Napisała ona utwór pt.: „ Dom na Zanzibarze”. Opowiedziała nam o swoich przeżyciach oraz o zwyczajach mieszkańców Afryki.

Jej marzeniem od dzieciństwa był wyjazd do ciepłych krajów i zobaczenie dzikich zwierząt. To marzenie spełniło się w 1995 roku, pojechała do Afryki jako turystka. Podróż bardzo jej się spodobała, więc postanowiła otworzyć biuro podróży, które specjalizuje się w organizowaniu wypraw na kontynent afrykański. Po paru latach pani Dorota upodobała sobie skrawek ziemi i wybudowała dom na Zanzibarze. Poznała tam przystojnego mieszkańca tej wyspy i wyszła za niego za mąż. Wszystkie swoje przeżycia zapisywała w pamiętniku, który publikowała w Internecie. Zauważyła, że wiele osób czytało jej wypowiedzi. Postanowiła opublikować swoje wspomnienia w formie książki.

Z tego spotkania dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o zwyczajach mieszkańców niektórych regionów Afryki. Mieszkańcy Zanzibaru mają czarną skórę. Noszą tylko na sobie skrawek materiału. Jedzą przeważnie ryby własnoręcznie złowione oraz różne egzotyczne owoce. W ważniejszych dniach zabijają kozę, dodają do niej różne przyprawy i pieką ją. Niezwykłe są tam również domy, dachy mają z uschniętych gałęzi kokosu, a ściany często z fragmentów rafy koralowej. Pani Katende spędziła także tydzień sama w wiosce masajskiej. Jedyną osobą, z którą mogła się porozumieć, był syn wodza Masajów – tylko on znał trochę angielski, z innymi mieszkańcami porozumiewała się na migi. Mieszkańcy tej wsi zajmują się hodowlą krów. Domy budują same kobiety – mężczyźni w ogóle im nie pomagają. Zwyczajem u nich jest to, że kobiety bardzo wcześnie wychodzą za mąż i zachodzą w ciążę w wieku 13-14 lat. Młodzi mężczyźni po ukończeniu 14, czasami 15 roku życia muszą udać się na sawannę i upolować lwa. Często tacy chłopcy giną lub zostają okaleczeni.

Pisarka mogła nam tak opowiadać i opowiadać, ale musieliśmy wracać już do szkoły. Podziękowaliśmy za wywiad, dostaliśmy autografy, kto chciał, mógł zakupić książkę pani Katende i wróciliśmy do codziennych obowiązków. To spotkanie bardzo nam się podobało .