70 – ta rocznica wybuchu II wojny światowej

„Tym, którzy ponieśli śmierć za rzeczpospolitą, przodkowie zwykli za krótkie życie oddawać trwałą pamięć!”

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. O godz. 4.45 pancernik "Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Westerplatte. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji dokonanej 17 września. Konsekwencją tej sytuacji stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.

Aby uczcić pamięć poległych żołnierzy i pomordowanej ludności cywilnej pod okiem nauczycieli bibliotekarzy i historii, uczniowie naszego Gimnazjum stworzyli wystawę upamiętniającą 70 - tą rocznicę wybuchu największego konfliktu w dziejach ludzkości. Dodatkowo w bibliotece eksponowane były bogate zasoby literatury wojennej, która czeka na przeczytanie. Wystawa zaprezentowana została 6 października, czyli w dniu zakończenia bitwy pod Kockiem, którą uznaje się za ostatnią potyczkę wojny obronnej.

70 - ta rocznica wybuchu II wojny światowej - galeria