Lapidarium w Wasilkowie

„Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią im się płaci”

Wisława Szymborska

23 października 2008 roku odbyła się w Wasilkowie uroczystość odsłonięcia tablic w lapidarium na cmentarzu żydowskim, upamiętniających społeczność żydowską Podlasia.

Lapidarium powstało z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Nowodworców – prezesa – Jerzego Radziwońskiego i wiceprezesa – Konrada Nawrockiego, którzy kilka lat temu zauważyli, że droga we wsi Nowodworce jest wybrukowana z kawałków kamiennych płyt nagrobnych z cmentarza żydowskiego – tzw. macew. Były na nich fragmenty napisów w języku hebrajskim. Ci dwaj panowie spowodowali, że władze naszego miasta zorganizowały wymianę nawierzchni drogi, a z wydobytych kamieni zbudowano lapidarium.

Październikowa uroczystość rozpoczęła się w naszym Gimnazjum, a jej gospodarzem był Burmistrz Wasilkowa – Antoni Pełkowski. Uczestniczyło w niej wielu gości, m.in. dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego – Pani Monika Krawczyk, Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego, Rabin warszawski, Pan Andrzej Muczyński z IPN w Białymstoku, Pani Łucja Lisowska, a także radni wasilkowskiej Rady Miejskiej, księża z okolicznych parafii i wielu mieszkańców Wasilkowa.

Nasza orkiestra powitała gości utworem „Szalom alechem”. Potem nastąpiły przemówienia gości. Na zakończenie wszyscy obejrzeli w wzruszający spektakl muzyczno - poetycki, poświecony pamięci Żydów polskich, a przygotowany przez nauczycieli - Katarzynę Rybnik i Mariusza Sokołowskiego oraz uczniów naszego Gimnazjum.

Następnie wszyscy udali się na teren dawnego cmentarza żydowskiego. Na początku został odczytany w języku hebrajskim i polskim psalm 23, potem Pan Burmistrz i Dyrektor FODŻ odsłonili pamiątkową tablicę na lapidarium, a przybyli złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Lapidarium w Wasilkowie - fotogaleria

orkiestra zagrała Szalom alechem pamiątkowy medal dla Rabina pamiątkowy medal otrzymał P. prof.
młodzież przedstawiła wzruszający program poetycko-muzyczny wpisuje się P. Lisowska wpis do szkolnej księgi pamiątkowej
wejście na cmentarz żydowski psalm 23 odczytał Rabin psalm 23 odczytany został w języku hebrajskim i polskim
lapidarium i pamiątkowe tablice