Wyjazd do Narodowego Banku Polskiego

Dnia 29 maja bieżącego roku, nasza klasa II d wraz z wychowawczynią – Panią Danutą Pakulską, udała się na bardzo ciekawą wycieczkę do siedziby Narodowego Banku Polskiego w Białymstoku. Wyprawa ta była możliwa dzięki odbywającymi się w tym terminie Dniom Otwartym NBP.

Przed wyjazdem na wycieczkę, myśleliśmy, że będzie ona bardzo nudna, a przewodnicy będą opowiadać nam o niezrozumiałych i nieciekawych rzeczach. Po dotarciu do banku byliśmy mile zaskoczeni. Naszym przewodnikiem okazał się bardzo sympatyczny pan – pracownik NBP, który oprowadził nas po siedzibie. Na początku zaprowadził nas do tak zwanej strefy otwartej, gdzie każdy potencjalny klient może wejść. W dużej sali, w której na co dzień pracują ekspedientki obsługujące interesantów, specjalnie na okazję dni otwartych, wystawiono różne maszyny – używane dawniej przez pracowników banku . Nasz przewodnik opowiedział nam historię oraz przypomniał kilka istotnych dat dla banku i gospodarki pieniężnej. Poinformował nas też o różnicach między zwykłym, komercyjnym bankiem, a NBP. Mieliśmy też okazję, (być może jedyną w życiu) zobaczyć jak prezentuje się i jak wygląda milion złotych w banknotach 100zł. W kasach bankowych chętni mogli kupić wyemitowaną dzień wcześniej monetę z wizerunkiem wybitnego polskiego poety – Zbigniewa Herberta o nominale 2 zł. Później pan przewodnik zabrał nas do strefy zamkniętej, do której normalnie mogą wchodzić tylko pracownicy banku. Pracujące tam panie pokazały nam jak przebiega proces sortowania, liczenia i pakowania monet oraz banknotów oraz jak wyglądają maszyny, które to wykonują. Mogliśmy też pobawić się w wyszukiwanie za pomocą ultrafioletu i lupy znaków wodnych oraz dotykowych, które świadczą o prawdziwości banknotu. Następnie poszliśmy do jednej z sal konferencyjnych, gdzie wyświetlono nam interesujący film o historii pieniądza i złota. Mogliśmy też podziwiać wystawę specjalnych monet wyemitowanych przez NBP. Ochotnicy mogli przymierzyć ubranie konwojentów, którzy przewożą pieniądze oraz podnieść prawdziwą sztabkę złota, co ze względu na jej sporą wagę (12,5kg) nie było takie łatwe. Później bardzo miły pan pokazał nam jak kiedyś, za pomocą formy i młota wybijano pieniądze. Każdy z nas dostał na pamiątkę po jednej, ręcznie robionej monecie. Bardzo ciekawym pomysłem okazała się specjalna plansza, która umożliwiała uwiecznienie swojej twarzy na banknotach 50zł, 100zł lub 200zł. Bardzo się nam to podobało.

Wycieczkę do białostockiej siedziby Narodowego Banku Polskiego możemy zaliczyć do udanych. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych i przydatnych rzeczy. Niektórzy w nagrodę za wykazanie się wiedzą ekonomiczną dostali płytki edukacyjne o monetach, a szczęśliwcy otrzymali specjalny brykiet zrobiony z fachowo zniszczonych banknotów 50zł lub 100zł, których wartość przed pocięciem wynosiła aż 100 000 złotych. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również pojedziemy na Dni Otwarte NBP.

Agnieszka Putko IId

Wyjazd do Narodowego Banku Polskiego - galeria