Poszukiwanie

Nasze Gimnazjum wzięło udział w projekcie pilotażowym dotyczącym komiksu „Poszukiwanie”, mającym za zadanie przybliżyć uczniom historię Holokaustu za pomocą obrazków. Organizacjami koordynującymi przedsięwzięcie są: Stowarzyszenie Centrum Polsko-Niemieckie w Krakowie oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście działające przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Natomiast wydawcą komiksu jest Fundacja Anny Frank z Amsterdamu.

„Komiks opowiada historię fikcyjnej żydowskiej rodziny. Narracja zaczyna się w 2007 r., gdy Ester Hecht, przy okazji wyjazdu w miejsce, gdzie ukrywała się w czasie wojny, zaczyna opowiadać wnukowi Danielowi o wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. Dzięki temu czytelnik może dowiedzieć się o najważniejszych historycznych faktach: o dojściu NSDAP do władzy, uruchomionej przez Adolfa Hitlera machinie terroru, przymusowej emigracji (m.in. rodziny Hecht, która z Niemiec wyjechała do Holandii), wybuchu II wojny światowej oraz o Holokauście. Ester wspomina też historię swoich rodziców, którzy zostali wywiezieni w bydlęcym wagonie do obozu zagłady w Auschwitz. Jej udało się ukryć, ponieważ kiedy aresztowano jej rodziców, była w szkole. Przeżyła ukrywając się u rodzin na holenderskiej wsi. O tym, co stało się z jej rodzicami dowiedziała się dopiero po wojnie od jednego ze znajomych – Boba, który również trafił do Auschwitz. Cała opowieść skłania wnuka do odszukania Boba. W końcu, po wielu latach, dochodzi do spotkania Boba z Ester”.

Wszystkie osoby zainteresowane przeczytaniem komiksu zapraszamy do naszej szkolnej biblioteki!

Poszukiwanie - galeria