Wycieczka do Muzeum Ikon

W listopadzie 2007r. klasa II d wraz z klasą II f pojechały na wycieczkę do Muzeum Ikon w Supraślu.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum, które zachwycało wystrojem wnętrza. Bardzo miła pani przewodnik opowiedziała nam o ikonach, o ich rodzajach i symbolice, znaczeniu w życiu religijnym. Przez niewielki okienko można było obejrzeć celę mnicha, rysującego ikony. W jednej z sal zaprezentowano film, w którym były pokazane i dokładnie omówione kolejne kroki powstawania ikony.

Po teorii przyszedł czas na praktykę. Z muzeum trafiliśmy do sali, w której tworzyliśmy własne ikony. Oczywiście nie prawdziwe, gdyż nie starczyłoby nam na to czasu (prawdziwą ikonę pisze się nawet kilka lat!). Każdy uczeń dostał kawałek sklejki, który musiał pokryć bazą, a potem dokładnie wygładzić papierem ściernym. Potem przyszedł czas na szkicowanie i wypełnianie kolorem. Ciekawe było to, że nie „kolorowaliśmy” naszej ikony zwykłymi farbami tylko specjalnymi barwnikami (w proszku) zmieszanymi, między innymi z żółtkiem jaja kurzego, z białym winem. Później był czas na barwniki różnych odcieni złoceń. Po wyschnięciu każdy zabrał swoje dzieło do domu.

Wycieczka podobała się wszystkim uczniom. Była to ciekawa lekcja historii, a zarazem plastyki.

Sylwia Zimnych klasa II d

Wycieczka do Muzeum Ikon - galeria