"Książka w sam raz dla nas" - projekt klasy Ie

Projekt czytelniczy „Książka w sam raz dla nas” – czyli jak motywować uczniów do czytania? – został przeprowadzony w klasie Ie. Jego celem jest pozytywne nastawienie młodych ludzi do literatury poprzez doświadczenia rodziców oraz osób znanych im z najbliższego otoczenia. Spotkania przy książce prowadzili uczniowie klasy IIe: Ada, Marysia i Łukasz.

Na spotkanie zaprosiłyśmy chętnych rodziców oraz panią dyrektor, którzy opowiadali
o swoich doświadczeniach z czytaniem i prezentowali książki interesujące, zajmujące albo utwory
mające jakąś historię.

Pani dyrektor Lucyna Bejm, uczniom klasy Ie, opowiedziała o książce, za którą przepadała w dzieciństwie. Były to „Baśnie” Andersena, lubiła je za głęboką treść, którą przekazywały i przekazują czytelnikom.

Następnie o swoich fascynacjach czytelniczych mówiła pani Urszula Dąbrowska. Dowiedzieliśmy się, że w młodości szczególnie lubiła czytać powieści młodzieżowe. Nawet teraz - jako osoba dorosła - często wraca do serii poświęconej przygodom Tarzana.

Niezwykle ciekawa była również wypowiedź pani Haliny Nienałtowskiej, babci jednej z naszych uczennic. Nie tylko opowiedziała o ulubionych baśniach swojego dzieciństwa, ale przedstawiła rolę literatury w swoim życiu. Zwróciła nam uwagę na to, że czytanie uczy cierpliwości, wytrwałości, rozwija wyobraźnię.

W czasie spotkania czytelniczego uczniowie również mieli okazję wyrazić swoje zdanie na temat czytania. Uczestniczyli oni w debacie, w której ścierały się poglądy miłośników i przeciwników czytania

Mamy nadzieję, że spotkanie nastawiło młodzież pozytywnie do czytania i zachęciło ją do sięgania po literaturę.