Sprzątanie Świata-WASILKÓW 2007

Tegoroczne akcja „Sprzątanie świata” odbyła się 14 września 2007 roku. W tym roku przebiegała ona pod hasłem „Świeć przykładem” i miała na celu przypomnienie sensu sprzątania, a przede wszystkim danie przykładu innym jak dbać o naszą Ziemię.

W akcji wzięły udział klasy pierwsze i drugie. Cztery klasy pod opieką swoich wychowawców wyszły w teren. Była to trasa na Dąbrówki, oraz teren „Lisiej Góry”, tuż przy nowych blokach. Te obszary Wasilkowa są głównie narażone na zaśmiecanie ze względu na duży ruch ludzi. Dzieci po zaopatrzeniu się w worki oraz rękawiczki jednorazowe podjęły trud wysprzątania tego, co innym ludziom przychodzi z trudem wyrzucić do kosza. Zebrane worki z odpadami uczniowie pozostawiali przy drodze w widocznych miejscach, aby Gmina mogła je wywieźć na wysypisko. Po trzech godzinach wytężonej pracy wszyscy uczniowie biorący udział w akcji terenowej spotkali się na wspólnym ognisku i pieczeniu kiełbasek. Klasy pozostające w szkole zajęły się porządkowaniem terenu przy Gimnazjum. W ruch poszły grabie oraz kosze na śmiecie.

W tym roku zachęcamy również do oszczędzania energii, czy to poprzez gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, czy też przez zastosowanie żarówek energooszczędnych.

W naszej szkole również prowadzimy segregację odpadów, które powstają w wyniku działalności sklepiku lub stołówki. Na pewno ma to duży wpływ na zmniejszenie ilości odpadów produkowanych w naszej szkole i wywożonych na wysypisko śmieci. Podsumowując tegoroczną akcję „Sprzątanie świata”, jako organizator mogę powiedzieć, że śmieci porzucanych w lasach i przy drogach jest coraz mniej. Być może świadomość ekologiczna młodzieży i ludzi wzrasta i zaśmiecanie terenu, na którym bawią się nasze dzieci nie jest już możliwe.

Jako organizator akcji „Sprzątanie świata” pragnę podziękować wszystkim osobom, które pomogły w przeprowadzeniu jej. Przede wszystkim dla:

• Nadleśnictwa Dojlidy Pani Grażynie Marczak i jej kolegom za pomoc w akcji i zorganizowanie ogniska,
  • Burmistrzowi Wasilkowa i referatowi Ochrony Środowiska za zaopatrzenie uczestników akcji w worki i wywóz zebranych odpadów na wysypisko śmieci,
  • oraz samym uczniom, bo bez nich ta akcja nie mogłaby dojść do skutku.

Organizator: W. Poznański

Fotoreportaż

Plakat z tegorocznym hasłem Wychodzimy w teren Sprzątamy teren przy trasie na Dąbrówki
Trasa na Dąbrówki Trasa na Dąbrówki Efekt naszej pracy