Na tropach kryptografii i chemii

Kryptografia

Co to jest kryptografia? Jakie są zadania kryptografii? Gdzie spotykamy się z kryptografią?

W czwartkowe i piątkowe popołudnia - 11 i 12 lutego 2016r. - sympatycy matematyki spotkali się z Angeliką Sak, studentką matematyki Politechniki Białostockiej, która opowiedziała uczniom o sposobach kodowania za pomocą szyfrów: Cezara, płotkowego, harcerskiego oraz podstawieniowego -„GADERYPOLUKI”. Uczestnicy warsztatów uczyli się kodować proste teksty. Następnie, w ramach konkurencji, wymyśli własne kody.

Magiczne doświadczenia chemiczne

Podczas dwóch kolejnych spotkań – 18 i 19 lutego 2016r. - uczniowie, pod czujnym okiem Artura Grycza, studenta chemii, wykonali pasjonujące eksperymenty: zegar jonowy, pasta słonia, płonące banknoty, wulkan chemiczny oraz przeprowadzali analizę jakościową soli.

W warsztatach wzięło udział czternastu sympatyków nauk ścisłych - pasjonatów matematyki i chemii.