Rada rodziców 6 marca 2015

Zdawałoby się, że w piątkowy wieczór nasze gimnazjum ucisza się, gotowe na weekend. Kończą się zajęcia, prace porządkowe, robi się spokojnie i ciemno. Nie tym razem jednak! 6 marca stołówka szkolna tętniła życiem. Co prawda na początku było to raczej słabe tętno...no cóż, koniec intensywnego tygodnia pracy, późna pora...Jednak po kilkunastu minutach dało się wyczuć energię zebranych rodziców, dyrekcji, wychowawców, Pani pedagog i uczniów. To wyjątkowe spotkanie w ramach Szkoły Współpracy zaowocowało przede wszystkim integracją wszystkich kluczowych grup, które współtworzą społeczność szkolną. Uczniowie mieli okazję poznać potrzeby i priorytety swoich rodziców i wychowawców, dotyczące naszego gimnazjum. Sami także mogli podzielić się swoimi pomysłami i wartościami, najbardziej cenionymi w miejscu, w którym spędzają większość czasu. Efektem pracy w takich mieszanych grupach   były oryginalne plakaty, a na nich po 10 najważniejszych cech naszej placówki oraz ich wizualizacje, w postaci wycinków z kolorowych gazet. Podczas prezentacji dzieł każdej z grup, dokonanej fantastycznie przez samych uczniów, zaskakujące okazało się to, że każdy ma niby inną wizję, zauważa inne detale, skupia się na różnych celach. Jednak patrząc na wszystkie prace razem, z łatwością można było dojść do wniosku, że tak naprawdę wszyscy chcemy tego samego; by nasze gimnazjum było miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie, możemy spełniać się, rozwijać, spotykać ważnych dla nas ludzi i współdecydować o codzienności i przyszłości swojej i szkoły.

W drugiej części „rozłożyliśmy” na czynniki pierwsze czekające nas imprezy i wydarzenia szkolne, by przyjrzeć się im pod kątem współpracy każdej ze stron. Jednym słowem szukaliśmy konkretnych rozwiązań, działań i pomysłów na sprawne i efektywne przygotowanie i przeprowadzenie tych wydarzeń tak, by zarówno uczniowie i nauczyciele, jak i rodzice mieli poczucie satysfakcji i poczucia przynależności do społeczności naszego gimnazjum. Okazuje się, że każda ze stron może wiele zaoferować i zdziałać w organizacji np. Szkolnego Dnia Talentów, Dnia Otwartego Szkoły, finału Odysei Umysłu, a nawet Rekolekcji wielkopostnych czy spotkań indywidualnych. Grunt to krótka analiza i chęć współpracy.

Spotkanie zakończyło się posiedzeniem członków Rady Rodziców, kontynuowanym w otoczeniu kolorowych efektów burzy mózgów, która szturmem przeszła przez stołówkę szkolną w ten piątkowy, marcowy wieczór.