Pierwsze koty za płoty

W naszym gimnazjum już od wielu lat działa szkolny teatr Deska. W tym roku, wyjątkowo, w corocznym świątecznym przedstawieniu obsadę stanowili wyłącznie pierwszoklasiści. Debiut młodych aktorów spotkał się z dużym uznaniem ze strony widzów.

Na początku roku szkolnego do pani Urszuli Zajkowskiej zgłosiło się wielu uczniów klas pierwszych z aktorskimi ambicjami. Ku zdziwieniu, a zarazem pozytywnemu zaskoczeniu, zebrało się dwanaście osób, które systematyczne i niezwykle wytrwałe przychodziły na próby przedstawienia. My również byłyśmy wśród nich. Wkładaliśmy całe swoje serce i wolny czas, aby wszystko poszło jak najlepiej.

Próby odbywały się we wtorki, soboty, a czasem nawet w niedziele. Podczas ich trwania staraliśmy się zapomnieć o swojej szarej szkolnej rzeczywistości, aby jak najlepiej wczuć się w swoje role. Pierwsze spotkania polegały na czytaniu i interpretacji scenariusza. Z czasem nauczyliśmy się tekstu na pamięć i mogliśmy ćwiczyć na teatralnych deskach wraz z odpowiednimi efektami dźwiękowymi, muzyką i oświetleniem, za które odpowiadał pan Dariusz Zajkowski i Szymon z III c. Pani Ula dawała nam cenne wskazówki, jak powinniśmy odgrywać swoje kwestie. Z każdym spotkaniem umieliśmy coraz więcej. Utożsamialiśmy się ze swoimi rolami, ciesząc się z każdej, nawet najmniejszej rzeczy, która nam dobrze wychodziła. Wspieraliśmy się, tworząc zgraną grupę. Na przerwach podczas prób siadaliśmy razem i rozmawialiśmy lub żartowaliśmy. Jednak zaraz potem wstawaliśmy i ćwiczyliśmy dalej, bo nieubłaganie zbliżał się czas premiery.

Pierwszy raz nasz spektakl wystawiliśmy podczas gali z okazji zakończenia projektu MMO. Wszystkie miejsca były zajęte. Małe dzieci przybiegały do przodu, aby lepiej widzieć. Tymczasem za kurtyną panowało nerwowe podniecenie. Stremowani aktorzy gorączkowo powtarzali swoje role. Kiedy zabrzmiały pierwsze nuty piosenki na wejście, nie było odwrotu. Zaczęliśmy grać. Pomimo stresu, wszystko poszło bardzo dobrze. Sukces dodał nam skrzydeł.

Później przedstawialiśmy „Świąteczną ulicę” jeszcze 4 razy: podczas wigilii dla pracowników szkoły i ich rodzin, później 2 razy z okazji ostatniego dnia nauki w gimnazjum przed świętami Bożego Narodzenia oraz w niedzielny wieczór dla mieszkańców miasta. Publiczność za każdym razem była pod ogromnym wrażeniem i nagradzała nas gromkimi brawami. Najmłodsi śmiali się w zabawnych momentach, starsze panie ocierały łzy z oczu ze wzruszenia, szczególnie podczas ostatniej sceny, a my cieszyliśmy się, że długotrwała praca przyniosła pożądane efekty.

Okazało się, że talent aktorski uczniów klas pierwszych pozwolił na odniesienie sporego sukcesu. Byliśmy zadowoleni, że w nowej szkole mamy szansę rozwinąć swoje zainteresowania i tym samym sprawić przyjemność innym.

Agata Pachciarek, Justyna Dąbrowska