Rejs STS Kapitan Borchardt

Kilka słów od szkolnej załogi z Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie o żeglarskiej przygodzie na STS Kapitan Borchardt

Koniec roku szkolnego 2013/14 przyniósł ze sobą wiele niespodzianek. Jedną z nich była możliwość wypłynięcia na dwutygodniowy rejs żaglowcem STS Kapitan Borchardt. 17 uczniów i 2 opiekunów z naszej szkoły zdecydowało się wziąć udział w tej wyprawie.

23 maja zebraliśmy się wszyscy na białostockim dworcu kolejowym i wyruszyliśmy w świat! W Warszawie spakowaliśmy się do busa, którym przemierzyliśmy setki kilometrów, by w końcu dotrzeć do Francji, gdzie czekał na nas zacumowany żaglowiec STS Kapitan Borchardt. Gdy już po około trzydziestogodzinnej podróży postawiliśmy pierwsze kroki w Cherbourgu, naszym oczom ukazał się 45 – metrowy, piękny okręt. To na nim przez kolejne dwa tygodnie mieliśmy pełnić funkcję „majtków”. Wypakowaliśmy nasze bagaże i poznaliśmy załogę stałą żaglowca, która ciepło nas powitała.

Mieliśmy ogromy zaszczyt płynąć z Kapitanem Ziemowitem Barańskim (legendą morskiej żeglugi, założycielem tzw. szkoły pod żaglami), bosmanem Mateusz Nowakiem, nietuzinkowym mechanikiem, wybitnej klasy kucharzem i oczywiście nie można zapomnieć o oficerach wachtowych. Ci ostatni, czuwali nad codzienną pracą na żaglowcu i dbali o nasze bezpieczeństwo. Na pokładzie, zostaliśmy przydzieleni do kajut i wacht, czyli zespołów, w których pełniliśmy okrętowe obowiązki. Po kilku dniach szykowania się do opuszczenia portu we Francji, byliśmy gotowi na wielką przygodę!

Kolejnym stałym lądem, który mieliśmy zobaczyć po Cherbourgu był Goteborg w Szwecji. Pomimo choroby morskiej dzielnie wypełnialiśmy swoje powinności i zgłębialiśmy tajniki żeglarskiego fachu. Sami stawialiśmy żagle, meldowaliśmy o ruchu morskim, uczyliśmy się profesjonalnego słownictwa (język obcy , jednak szybko go opanowaliśmy), a szczęściarzom udało się nawet sterować okrętem. Po ciężkim tygodniu dobiliśmy do Goteborga, tam odpoczywaliśmy, spacerując uliczkami tego portowego miasteczka. Podziwialiśmy niezwykłe krajobrazy i rozsmakowywali w szwedzkich słodyczach!

Po tym dwudniowym przystanku w naszej morskiej odysei, udaliśmy się w stronę ojczyzny. Kolejne dni na morzu to była przyjemność. Morze Bałtyckie okazało się bardzo łaskawe, a i my byliśmy już zahartowani w walce z żywiołem. Ku naszej radości płynęliśmy na tyle blisko lądu, że widzieliśmy malownicze wybrzeża Danii i cieśnin szwedzkich.

5 czerwca, po dwóch tygodniach w drodze, zacumowaliśmy w Świnoujściu. Wyszorowaliśmy pokład, nasze kajuty i odliczaliśmy ostatnie godziny na żaglowca. Rejs był to dla nas prawdziwą szkołą życia i niezapomnianą przygodą , którą większość z nas chce powtórzyć za rok! Dwa tygodnie na pełnym morzu minęły w oka mgnieniu. Słona woda na twarzy, silny wiatr we włosach, odgłos fal uderzający o pokład, malownicze wschody i zachody słońca… takie wspomnienia na długo pozostaną w naszej pamięci.

Materiał powiązany: Kurier Poranny

Szkolna załoga STS Kapitan Borchardt