Tydzień wody

Gimnazjum w Wasilkowie uczestniczy od września w programie Polskiej Akcji Humanitarnej „Aktywne szkoły na rzecz globalnej odpowiedzialności”. W pierwszym semestrze grupa 8 uczniów pod opieką Agnieszki Polak i Justyny Jezierskiej- koordynatorek projektu w szkole, realizowała zadania związane z Edukacją Globalną, działalnością Pah oraz codziennością i problemami Sudanu Południowego. W tym semestrze grupa 10 uczniów wraz z nauczycielkami realizuje zagadnienia związane z dostępem do wody na świecie. Celem jest uświadomienie sobie i innym, iż istnieją zależności miedzy nierozważnym zużywaniem wody w Polsce, a wpływem takiej postawy na środowisko naturalne, a tym samym na dostęp do wody pitnej w krajach Globalnego Południa. Pozostałe cele projektu to zdobycie i przekazanie wiedzy na temat zasobów wody pitnej na świecie i w Polsce oraz promowanie świadomego użytkowania i oszczędzania wody w codziennym życiu.

W dniach 24-28 marca w szkole obchodzony był Tydzień Wody. Uczniowie przygotowali kilka akcji plakatowych, informacyjnych (przy współpracy z radiowęzłem), odbyła się prezentacja filmów dotyczących problemów dostępu do wody na świecie, rozdawanie wody zainteresowanym, nauczyciele wychowawcy otrzymali pakiety ćwiczeń oraz prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów, do wykorzystania na godzinach wychowawczych, . Czwartek był dniem kulminacyjnym: odbyły się przygotowane i przeprowadzone przez uczniów klasy II warsztaty dla uczniów gimnazjum. Zmagania młodzieży z niełatwymi zadaniami obserwowali pracownicy Polskiej Akcji Humanitarnej, którzy przybyli do szkoły na zaproszenie koordynatorek projektu Agnieszki Polak i Justyny Jezierskiej. Grupa projektowa w składzie: Iza Łęgowska, Julka Godlewska, Ola Drobińska, Basia Krawczuk, Aneta Rudź, Sylwia Zyskowska, Karolina Akimowicz, Mateusz Bełdowski, Łukasz Bełdowski, Łukasz Kraśnicki dzielnie wywiązała się z trudnego zadania. Udało i się  zainteresować grupę około 30 rówieśników treściami z zakresu Edukacji Globalnej, a dokładnie z zagadnieniem problem dostępu i prawa do wody na świecie. Czwartek był tez dniem niebieskim; wszyscy, którzy zechcieli zamanifestować poparcie dla postulatów głoszonych przez grupę projektowa, mogli w tym dniu zamienić mundurki na niebieskie koszulki. W akcję włączyła się także Dyrekcja szkoły oraz nauczyciele i pracownicy,. Zostało to uwiecznione na wspólnym zdjęciu .

Nie jest to jednak koniec aktywności w tym semestrze. 1kwietnia we wtorek, podczas Dni Otwartych Gimnazjum w Wasilkowie ci sami uczniowie zaproszą uczniów szkoły podstawowej, odwiedzających swoją przyszłą szkołę do wspólnej nauki poprzez zabawę. Gry dotyczyć będą zagadnienia wody, rozdawane będą ulotki, proponowane zabawy i ćwiczenia.

W kwietniu uczniowie zaangażowani w realizację projektu mają w planie wyjście poza mury szkoły i dotarcie ze swoimi postulatami i przygotowanymi ulotkami do różnych instytucji i przedsiębiorstw na terenie Wasilkowa. Zaplanowane są też konkursy dla klas i chętnych uczniów gimnazjum. O nagrody postara się Dyrektor Barbara Borkowska, która okazała swoje poparcie dla działań uczniów; w czwartek ubrała się na niebiesko, podarowała uczestnikom warsztatów słodkie drobiazgi i obiecała dalsze wsparcie.

Autorka: Justyna Jezierska