Giełda szkół i zawodów

Jaka szkoła? Jaki zawód? I co dalej?

Przed gimnazjalistami, uczniami klas trzecich czas ważnych decyzji – wybór dalszej drogi kształcenia, a tym samym decyzja o przyszłości zawodowej. Aby pomóc uczniom oraz ich rodzicom w tych trudnych decyzjach, w wasilkowskim Gimnazjum została zorganizowana „Giełda szkół i zawodów”. 20 szkół ponadgimnazjalnych przybyło 26 marca, aby zaproponować trzecioklasistom swoją ofertę edukacyjną. Można było otrzymać ulotki informacyjne i foldery szkolne, porozmawiać z profesorami i uczniami, obejrzeć prezentacje komputerowe, a nawet poddać się wykonaniu makijaży lub fryzury przez uczniów szkół zawodowych.

Z wielkim sentymentem i radością witaliśmy naszych absolwentów, a obecnie uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy uczą się w nowych szkołach i są z nich zadowoleni. Z przekonaniem mówili o tym, co teraz robią w nowych szkołach, jak wygląda nauka i jak planują swoją przyszłość.

Gimnazjum w Wasilkowie dba o to, by uczniowie świadomie podejmowali decyzję o przyszłości zawodowej. Wykorzystujemy dorobek wcześniej prowadzonych w szkole programów i projektów, m.in. „Poznaj siebie zanim wybierzesz zawód” oraz „W poszukiwaniu szans rozwoju”. Uczniowie mają możliwość wykonania testów komputerowych badających predyspozycje zawodowe i uzdolnienia oraz cechy osobowości uczniów. Odbywają się spotkania klasowe z pracownicami Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej. Rodzice i uczniowie mogą spotykać się na indywidualnych rozmowach z psychologiem lub pedagogiem. Od grudnia w gimnazjum realizowany jest projekt „Więcej i lepiej dla przyszłości”, który upowszechnia ustawiczny rozwój, odkrywanie i wykorzystanie predyspozycji osobistych każdego ucznia, aby przygotować ich do życia stale zmieniającej się rzeczywistości i ciągłego doskonalenia się.

W poprzednim tygodniu 19 marca, rodzice trzecioklasistów mieli możliwość podczas zebrań klasowych spotkania się z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych, którzy objaśniali zasady rekrutacji i prezentowali swoje szkoły. był obecny dyrektor XI Liceum Ogólnokształcącego – Andrzej Rybnik oraz Piotr Mieczkowski z Zespołu Szkół Elektrycznych.

Mamy nadzieję, że te spotkania oraz trzyletnie prowadzenie programu preorientacji zawodowej pomogą dokonać uczniom trafnego wyboru przyszłej szkoły.

Sam wybór i decyzja - co dalej? pozostaje odpowiedzialnością ucznia i jego rodziców.